Optymalizacja podatkowa w firmie

Optymalizacja kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli kilka słów na temat doradztwa podatkowego.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest wręcz heroizmem. Masa zobowiązań zarówno finansowych, jak i podatkowych przyprawia o ból głowy. Jednak warto wiedzieć, że istnieją sposoby na znaczne ułatwienie życia. Wiąże się to z optymalizacją podatkową. Na czym ona polega i jak się do tego zabrać? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Czy opłaca się rejestrować firmę za granicą?

Wielka Brytania dzięki specyficznemu systemowi prawnemu przoduje w rankingach miejsc, w których przedsiębiorcy prowadzą swoje firmy. Pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Zjednoczone Królestwo zajmuje 1 miejsce w Europie oraz 5 na świecie. Jednak warto pamiętać, że nawet najlepsze rozwiązania prawne, nie sprawią, że wszystko się zrobi praktycznie samo.

Niestety, ale również w Wielkiej Brytanii przedsiębiorca musi zachować czujność i uważać, aby nie popełnić przykrych w konsekwencji błędów. Sama rejestracja firmy za granicą nie zagwarantuje dobrobytu.

Rejestracja firmy w UK – kwestie formalno-prawne.

„Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa szkodzi, prawda stara jak świat. Nawet najbardziej przyjazne człowiekowi i liberalne prawo nie sprawi, że urzędnik przymknie przysłowiowe oko, kiedy przepisy będą łamane lub naginane do granic możliwości. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców – prawo brytyjskie jest znacznie prostsze i bardziej przejrzyste w porównaniu z polskim, dlatego znajomość zasad panujących w Wielkiej Brytanii nie powinna nikomu przyprawić większych trudności. Warto jednak zapoznać się z pewnymi istotnymi kwestiami:

– Urząd w UK – rejestracja działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością współpracy z konkretnymi urzędami, są to w szczególności:

Companies House – jest to urząd prowadzący rejestr spółek w Wielkiej Brytanii (odpowiednik KRS w Polsce) i obejmujący: Anglię i Walię, Szkocję, jak również Irlandię Północną.
Department for Work and Pensions (DWP) – brytyjski urząd, który jest odpowiedzialny za wypłatę zasiłków, emerytur oraz świadczeń opiekuńczych na dzieci. Odpowiednik polskiego ZUS.
HM Revenue & Customs (HMRC) – Urząd Podatków i Ceł Jej/Jego Królewskiej Mości – brytyjski urząd, którego głównym zadaniem jest egzekwowanie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.
Inland Revenue – urząd podatkowy Wielkiej Brytanii, który funkcjonuje w wielu placówkach zwanych Inland Revenue Centres.
– Księgowość – prowadzać własną działalność gospodarczą koniecznie trzeba zaznajomić się w obowiązkach księgowych, oraz terminach ich płatności. Dlatego warto poznać takie pojęcia jak:

Annual account – coroczny raport finansowy, który składany jest przez firmy w Wielkiej Brytanii do Companies House.
Annual return – roczne sprawozdanie o stanie administracyjnym spółki, zawierające najważniejsze informacje, które jest składane do Companies House, w terminie 28 dni po upływie pełnych 12 miesięcy od daty zarejestrowania spółki lub od daty złożenia wcześniejszego zeznania podatkowego.
Articles off Assocoacion – inaczej statut spółki – jest to dokument, który określają prawa i obowiązki dyrektorów oraz udziałowców danej spółki.
– Podatki w Wielkiej Brytanii – tamtejsze prawo zakłada kilka rodzajów podatków: dochodowy od osób prywatnych, kapitałowy, VAT – podatek od towarów i usług, katastralny oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Pojęcie roku dochodowego dla osób fizycznych dotyczy okresu od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. W przypadku spółek rok podatkowy kończy się w rocznicę dnia ich założenia.

– Obowiązki wobec pracowników – założenie działalności gospodarczej w nieunikniony sposób wiąże się z zatrudnieniem pracowników. Obowiązki względem nich to przede wszystkim terminowa wypłata należnego wynagrodzenia. Jednak to nie wszystko. Payroll, czyli prowadzenie i dokumentacja bieżących oraz rocznych rozliczeń pracowniczych, jak również Payslip, czyli odcinek płacowy, który jest wręczany pracownikowi, przy każdorazowej wypłacie wynagrodzenia.

Tax Return Self-Assessment.

Najważniejsza informacja dotyczy terminu. W Wielkiej Brytanii termin na złożenie Tax Return Self-Assessment upływa ostatniego dnia stycznia. Obowiązek zeznania podatkowego dotyczy przede wszystkim osób samozatrudnionych, czyli self-employed.

Przedsiębiorca ma do wyboru dwie możliwości złożenia dokumentu: tradycyjnie, wysyłając dokument za pomocą poczty, albo w sposób elektroniczny, który staje się co raz bardziej popularny. Warto również pamiętać, że zależnie od wybranej formy, istnieją dwie skrajne daty. W przypadku tradycyjnej formy ostateczny termin wysyłki przypada na dzień 31 października, natomiast wersji online 31 stycznia następnego roku.

Kto jeszcze oprócz osób self-employed zobowiązany jest do złożenia deklaracji?

Dyrektorzy spółek LTD.;
Podatnicy, których roczny dochód przekroczył łącznie £100 000;
Podwykonawcy budowlani;
Osoby, które otrzymały zasiłek Child Benefit, w przypadku gdy one same lub ich partnerzy uzyskali w ciągu roku dochody na poziomie co najmniej £50 000;
Osoby, które uzyskały w danym roku podatkowym dochody za granicą;
Osoby, które uzyskały dochody z tytułu oszczędności lub inwestycji;
Osoby, które uzyskały przychody z tytułu zysków kapitałowych lub inne nieopodatkowane przychody. Warunek – przekroczenie £2 500;
Osoby, które uzyskały w UK dochody z tytułu wynajmu nieruchomości. Warunek – przekroczenie £2 500;
Pracownicy, którzy wystąpili z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów, w przypadku gdy koszty te przekroczyły kwotę £2 500.
W przypadku niezłożenia rocznej deklaracji podatkowej przewidziane są dosyć dotkliwe kary, które mogą sięgać kwoty £3000. Złożenie deklaracji podatkowej to dla przedsiębiorcy możliwość optymalizacji finansowej swojego przedsiębiorstwa. Dotyczy to przede wszystkim dużo wyższej kwoty wolnej od podatku w porównaniu z polską i licznych odliczeniach, które przysługują przedsiębiorcy.

W związku ze stałym pogorszeniem się sytuacji w kraju dla przedsiębiorców, duża ich część rozgląda się za profesjonalnym doradztwem podatkowym, dzięki któremu możliwa będzie optymalizacja kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Ciesząca się dużą popularnością wśród przedsiębiorców optymalizacja podatkowa dotyczy między innymi szkockiej spółki SLP. Jest to metoda z dość długą tradycją, która sięga nieco ponad sto lat. Jak widać tzw. raje podatkowe to nie tylko egzotyczne wyspy, a możliwości są praktycznie na wyciągnięcie ręki.

SLP, ang. Scottish Limited Partnership to w dosłownym tłumaczeniu szkocka spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto zaznaczyć, że nie ma polskiego odpowiednika, jednak najbliżej jej do spółki komandytowej, lecz i tak zarówno komandytariusz jak i komplementariusz musieliby być zarejestrowani w krajach poza Rzeczpospolitą, które wyróżniają się wręcz doskonałymi systemami podatkowymi.

Zakładając spółkę SLP należy pamiętać o konieczności przynajmniej dwóch partnerów (osób fizycznych lub prawnych). Najlepiej jednak zdecydować się na wybór spółek, zarejestrowanych na brytyjskich terytoriach BVI lub Wyspy Marshalla, ponieważ obszary te nie stanowią zagrożenia podatkowego dla UK. Podsumowując. Pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok to wybór spółek typu offshore, które będą stanowiły strony partnerskie.

Do rejestracji spółki SLP konieczne jest podanie adresu rejestracyjnego przedsiębiorstwa, który będzie znajdowało się na terenie Szkocji i który stanowi podstawę do nadania numeru VAT-EU i wygodnych rozliczeń z partnerami europejskimi.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że spółka SLP jest transparentna w swoim działaniu podatkowym i nie znajduje się na czarnej liście. Posiada certyfikat rezydencji i zobowiązana jest do składania corocznych raportów finansowych.

Decydując się na optymalizację podatkową swojego przedsiębiorstwa warto powierzyć zadanie profesjonalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.